Рентні кошти збільшать бюджет Валківського району на 20%

З початку 2018  року місцеві бюджети отримали значні кошти. На які потреби витратять ренту у Валківському районі, розповіли його керівники.

Недарма герб Валківського району вінчає фрагмент газової вишки. Крім потужних аграрних підприємств саме видобуток вуглеводнів дає його жителям шанс на краще життя.

На території району знаходяться 13 родовищ, де активний видобуток нафти і газу ведуть шість ліцензованих компаній. Тому серед семи пріоритетних напрямків для краю є подальший розвиток саме цієї галузі промисловості.

Валківський район складається з 20 місцевих рад: міської, двох селищних і 17-ти сільських. З них з початку 2018 року вісім мають 1% надходжень від рентних платежів згідно з новим законодавством. А в районний бюджет направляється, відповідно, 2% від цього збору.

 

“За півроку надійшло близько 6 млн грн рентної плати. Для нашого річного районного бюджету в 53 млн – це більше 10%. За попередніми підрахунками, в 2018-му в район надійде близько 10 млн грн від рентних платежів. Що стосується сільських рад, то, завдяки рентним платежам, вони “оживають” прямо на очах. Особливо Баранівська сільська рада, бюджет якої є одним з найменших. Саме в цьому році, з приходом ренти, там почали виділятися кошти на школу, дитячий садок, амбулаторію”, – розповідає голова Валківської РДА Віктор Войтенко.

Але і до 2018 року громади Валківського району теж співпрацювали з газодобувними компаніями  – укладали “соціальні договори” як без посередників, так і через обласні органи влади.

 

Керівник наводить приклад: саме за “газові” 1,3 млн грн вдалося відремонтувати зал районного кіноконцертного будинку “Іскра”. Ще близько півмільйона гривень інвестовано на облаштування центру надання адміністративних послуг.

 

“У нашому селищі завдяки співпраці з газовиками відремонтована ділянка дороги, а в Ков’язькому НВК діти отримали оновлений майданчик для ігор та якісну воду з власної свердловини”,  – говорить Віктор Путинцев, голова Ков’язької селищної ради.

Співпраця місцевих рад з газодобувними компаніями триває роками.

“Скажу відверто: співпраця є і завжди була, взаєморозуміння  – теж. У наш район не так давно зайшла ТОВ “ЕНЕРГО-СЕРВІСНА КОМПАНІЯ “ЕСКО-ПІВНІЧ”. Ця компанія підтримує соціальну сферу. Перш за все, у тих населених пунктах, де знаходяться бурові установки, вони безпосередньо співпрацюють з місцевими радами. Підтримують школи, ФАПи, дитячі садки. Також беруть участь у масштабних проектах обласного значення”, – зазначає Віталій Оноша, голова Валківської районної ради.

ТОВ “ЕНЕРГО-СЕРВІСНА КОМПАНІЯ “ЕСКО-ПІВНІЧ” входить в міжнародну енергетичну групу. За її допомоги і підтримки були реалізовані десятки соціальних проектів на Харківщині.

“З дня заснування Група взяла на себе зобов’язання щодо соціально-економічного та інфраструктурного розвитку, підвищення рівня добробуту і якості життя своїх співробітників і жителів регіонів, де здійснюється видобуток газу. Мова йде не про окремі зміни в соціальній інфраструктурі міст і селищ. Це багатовекторний соціальний договір з місцевими жителями про спільну відповідальність за розвиток територіальних громад”, – зазначає Тарас Бурдейний.

Цікаво, що у Валківському районі жителі поки ще не створили жодної об’єднаної громади. Тут сьогодні обговорюють різні варіанти, один з яких – створити ОТГ в межах нинішнього району. Плюс цієї реформи в тому, що користь від рентних платежів отримають не тільки ті села, де працюють газовидобувні підприємства.

“Сьогодні у Валківському районі рентна плата розподіляється не за принципом розташування  газодобувних об’єктів. Ці кошти йдуть туди, де найважливіші завдання необхідно реалізувати в найкоротші терміни. Конкретні пропозиції депутатів і працівників соцсфери і комунального господарства стають рішеннями сесії”, – зазначає Віталій Оноша.

На думку районних керівників, кошти від рентної плати повинні йти на розвиток громади. У першу чергу – на освітні та медичні установи та на вирішення екологічних проблем. Наприклад, у Валках – погана ситуація з очисними спорудами. У цьому році почалася їх реконструкція. І саме “газові” кошти стануть значною підмогою в цьому питанні.

“З початку 2018 року, завдяки децентралізації, обласний, районні та місцеві бюджети отримали частину рентних платежів. Це заслужені кошти, адже Харківщина дає країні 40% всього видобутого природного газу. Харківщина має отримати за видобування газу, нафти, газового конденсату – близько 700 млн грн. За перші п’ять місяців 2018 року бюджети всіх рівнів регіону вже отримали 270 млн грн. Їх направимо на невідкладні інфраструктурні проекти: ремонт шкіл, лікарень, доріг, соціальні програми, рішення екологічних проблем”, – резюмує Володимир Скоробагач, заступник голови Харківської обласної ради.